Amerykańskie przedsiębiorstwo Boston Dynamics oficjalnie ruszyło ze sprzedażą swojego flagowego robota SPOT. Ile on kosztuje i do czego może się nam przydać?

Innowacja nigdy nie jest tania

Pierwszym robotem, który trafi do sprzedaży, jest przypominający swoim wyglądem psa model SPOT. Za jego podstawową wersję w wariancie explorer przyjdzie nam zapłacić aż 74 500 amerykańskich dolarów. Kwota ta robi ogromne wrażenie, ale na tym raczej nie skończą się wydatki potencjalnego nabywcy. Firma Boston Dynamics oferuje szereg specjalnych dodatków, które rozszerzają funkcjonalności robota. Wśród nich znajdziemy między innymi dodatkowe moduły inspekcyjne, posiadające rozbudowane kamery ułatwiające nawigację w ciężkich warunkach. Możemy też wyposażyć naszego „psiaka” w uzupełniający pakiet zapewniający dodatkową moc obliczeniową. Oferuje on potężny procesor Intel Xeon E3-1515M wraz z dedykowaną kartą graficzną Nvidia Quadro P5000. Dodatek kosztujący bagatela 24 500$ zwiększy wydajność całego zestawu. Pozwoli to także na pracę z dodatkowym oprogramowaniem opracowanym przez operatora robota.

Co potrafi Spot i kto powinien go kupić?

Możliwości robotów są praktycznie nieograniczone. Sama firma Boston Dynamics chwali się, że jest on w stanie sprostać każdemu zadaniu, które na niego rzucimy. Co więcej, Spot jest niezwykle wytrzymały i powinien znieść nawet twarde upadki. Na pochwałę zasługuje wbudowana funkcja, która sprawia, że robot może się sam obrócić i podnieść w przypadku wywrócenia się na plecy. Robot ze względu na swoją zaporową cenę kierowany jest głównie do dużych przedsiębiorstw i służb państwowych. Dzięki niemu będzie możliwe zastąpienie pracowników szczególnie narażonych na różne niebezpieczeństwa. Spot doskonale sprawdził się już podczas ostatniego kryzysu pandemii COVID-19, kiedy to umożliwiał zdalne sprawdzanie temperatury, bez narażania techników medycznych na kontakt z potencjalnie chorymi. Roboty można także wysyłać w trudno dostępne miejsca, gdzie będą przeprowadzać inspekcje kluczowych elementów infrastruktury. Czas pracy na baterii wynosi około 90 minut, a akumulatory można w bardzo łatwy sposób na bieżąco wymieniać i ładować. Dodatkowo Spot może łączyć się w stada i współpracować z innymi robotami.

Spot DIY – wydrukuj swojego robota

Wraz z rozwojem i popularyzacją technologii druku 3D zyskujemy coraz więcej możliwości twórczych. Dobitnie pokazuje to użytkownik YouTube EASY DIY, który to kilka dni temu zaprezentował swoją własną adaptację robota. Został on wydrukowany przy pomocy domowej klasy drukarki 3D, a jego sercem jest procesor Arduino. Jest to zdecydowanie wspaniały projekt, który pozwoli w praktyce uczyć się programowania oraz opanować drukowanie 3D. Niewielkim kosztem możemy zachęcić nasze dzieci (lub nawet nas samych) i wejść w fascynujący świat robotyki.