Walka z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego jest procesem wymagającym ogromnych nakładów finansowych. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby nieustannie zwiększać opłacalność i maksymalizować wydajność już istniejących rozwiązań.

Wydajniejsze i trwalsze elektrownie wiatrowe

Turbiny wiatrowe są uważane za jedne z najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania energii odnawialnej. Niestety, pomimo wielu niepodważalnych zalet mają też jedną poważną wadę. Klasyczny projekt wiatraka posiada praktycznie zerową efektywność w centralnym punkcie. Powoduje to powstawanie dużej różnicy ciśnień, która negatywnie wpływa na pracę elektrowni wiatrowej.

Środek wiatraka to miejsce, które poddawane jest największym obciążeniom ze względu na jednoczesne łączenie wszystkich ramion z korpusem całej konstrukcji. W tradycyjnych elektrowniach wiatrowych centralny punkt ma kształt półkuli, co ma zapewnić opływowość oraz aerodynamiczność całej konstrukcji. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne – około 10% energii wiatrowej jest marnowane w takim układzie.

W odpowiedzi na ten problem przedsiębiorstwo Biome Renewables zaprojektowało PowerCone, czyli urządzenie, które pozwoli wykorzystać niemal 100% pędu powietrza. Patent polega na tym, aby w centralnym punkcie wiatraka zamontować dodatkowe śmigło. Jego specyficzny, zakrzywiony kształt umożliwia zwiększenie powierzchni, na którą napiera wiatr. Wyrównuje to również różnicę ciśnień, regulując tym samym naprężenia na poszczególnych ramionach wiatraka. Umożliwia to zwiększenie żywotności całej turbiny, a tym samym jeszcze bardziej zwiększa opłacalność całej inwestycji.

Co zatem w patencie Biome Renewables jest najlepszego? Przede wszystkim to, że dodatkowe śmigło może zostać zamontowane na 98% już istniejących turbin wiatrowych. Równie prosta jest jego instalacja, która zajmuje zaledwie jeden dzień roboczy.

Rozwiązania technologiczne Renishaw znacząco zmniejszają koszty produkcji

Biome Renewables, chcąc spopularyzować PowerCone, stwierdziło, że musi maksymalnie zmniejszyć jego cenę, a tradycyjne metody odlewnicze generują znaczące koszty. Rozwiązaniem tego problemu okazała się nowoczesna technologia druku 3D. Korzystając z rozwiązań firmy Renishaw, inżynierom Biome Renewables udało się zredukować koszty produkcyjne aż o 80%.

„Projektowanie wewnętrznych struktur w ramionach [wiatraka] przy pomocy tradycyjnych kompozytów tak, aby przenosiły one obciążenia, pochłonęłoby znacznie więcej pracy, pieniędzy oraz czasu niż w przypadku druku 3D.  Technologia druku 3D oszczędziła nam miesięcy pracy oraz zredukowała koszty produkcyjne o około 80%” – dodaje Ryan Church, CEO Biome Renewables.