Drukowanie w technologii 3D kojarzy nam się głównie z branżą przemysłową oraz hobbystycznym tworzeniem przydatnych drobiazgów. Już jakiś czas temu pisaliśmy o tworzeniu i modelowaniu rzeźb w programach 3D. Dzisiaj zaprezentujemy technologię, która pozwoli je wydrukować w wysokiej rozdzielczości z cementu.

Hypnerotomachia naturae

Uniwersytet w Innsbrucku wraz z przedsiębiorstwem concr3de zaprezentował piękną rzeźbę, która została w całości wydrukowana w technologii 3D. Za jej projekt odpowiadają Stefan Maier oraz Giacomo Pala. Tworzeniu dzieła nadzorował Bart Lootsma z Instytutu Teorii Architektonicznej, który jest pododdziałem Uniwersytetu w Innsbrucku. Rzeźba powstała przy użyciu systemów druku 3D firmy concr3de wraz z jej innowacyjnym i autorskim rodzajem cementu.

Dzieło złożone zostało z pojedynczo wydrukowanych bloków, które zostały połączone w jedną całość. W połączeniu z niebanalną kompozycją daje to rzeźbie niepowtarzalny wygląd. Jej symbolika oznacza przenikanie się człowieczeństwa z technologią.

Praktyczne zastosowanie artystycznego druku cementem

Philipp Aduatz zaprojektował, a następnie wydrukował w pełni funkcjonalną ławkę. Jest to na razie tylko prototyp, ale artysta uważa, że świetnie nadałby się do stosowania go w parkach i miejskich skwerach.

Głównym wyzwaniem stojącym przed autorem projektu było odpowiednie wkomponowanie wzmocnień strukturalnych. Ławka musi wytrzymywać znaczne obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Wyśrubowane normy udało się spełnić poprzez zastosowanie zbrojeń z pręcików wykonanych z włókna szklanego. Wzmocnienia są całkowicie niewidoczne i doskonale komponują się z całym designem ławki. Oprócz niej wydrukowano także krzesła oraz długie sofy, zapewniające ergonomię nawet czterem osobom.