Filament do druku 3D można wykonać z różnych typów polimerów, a spora część z nich jest powszechnie wykorzystywana w szeroko rozumianym przemyśle. Stąd od paru lat pojawiają się pomysły recyklingu zużytych produktów i robienia z nich materiału do druku. Sami niedawno opublikowaliśmy artykuł o filamencie nylonowym produkowanym ze starych sieci rybackich. Natomiast dzisiejszy materiał na filament wydaje mi się jeszcze ciekawszy. 

Każdy, kto żył na przełomie lat 80. i 90. na pewno doskonale pamięta kasety VHS. W wielu domach pod telewizorem znajdowały się bogate kolekcje zawierające nagrane ulubione filmy czy rodzinne uroczystości. Z czasem VHS’y wyparte zostały z rynku przez DVD masowo lądując w piwnicach, na strychach i składowiskach odpadów. Jednak użytkownik YouTube o nicku Brother wpadł na genialny pomysł wykonania ze znajdującej się w nich taśmy magnetycznej filamentu. W każdej kasecie znajdują się setki metrów taśmy, którą stosunkowo łatwo można usunąć z plastikowej obudowy. Do wykonania z niej filamentu Brother wykorzystał zbudowany przez siebie kołowrotek i dosłownie uprządł filament skręcając ze sobą kolejne metry taśmy. 

Uzyskany w ten sposób materiał wymaga wyższej temperatury drukowania, ale jak zaznacza sam autor, gotowe wydruki mają bardzo miłą w dotyku fakturę oraz zachowują magnetyczne właściwości materiału wyjściowego.