Mający swoją siedzibę w Montrealu kanadyjski startup AON3D będzie odpowiadać za produkcję wysokiej jakości części wydrukowanych w technologii 3D do lądownika Astrobotic oraz dostarczanych przy jego pomocy bezzałogowych łazików badawczych. Zadaniem podzespołów będzie zapewnienie prawidłowego przebiegu misji badawczych oraz umożliwienie pozyskania wysokiej jakości danych. Części dostarczone przez AON3D będą także pierwszymi komponentami wydrukowanymi w 3D użytymi w komercyjnej misji księżycowej.

Dlaczego Astrobotic stawia na technologię druku 3D?

Jak podkreślają inżynierowie Astrobotic, powierzchnia Księżyca to jedno z najcięższych środowisk, które wymaga zastosowania niezwykle wytrzymałych komponentów. Co gorsza, wszelkie pojazdy księżycowe muszą być niezwykle lekkie, by możliwe było ich łatwe wyniesienie poza orbitę ziemską. Dlatego też zdecydowano się na wykorzystanie technologii addytywnych – druk 3D umożliwia znaczącą minimalizację wagi przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości strukturalnej poszczególnych elementów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i tworzyw sztucznych o doskonałych parametrach technicznych. W połączeniu z możliwościami, jaki oferuje druk przestrzenny, pozwala to na wytwarzanie elementów znacznie wytrzymalszych od tych uzyskiwanych tradycyjnymi metodami produkcyjnymi.

Kolejną korzyścią jest niższa cena startu pojazdów, które składają się z wydrukowanych elementów. Do ich wynoszenia na orbitę pozaziemską można użyć rakiet o słabszym ciągu i mniejszej przestrzeni ładunkowej, co pozwala znacząco zredukować cenę każdej misji.

Kosmiczne warunki i kosmiczne wyzwania

Misja Peregrine Mission One (PM1), realizowana przy pomocy lądowników i łazików firmy Astrobotic będzie miała na celu przede wszystkim zebranie wysokiej jakości próbek badawczych. Dlatego też kluczowe jest, by wszystkie pozyskane materiały były jak najczystsze.

Aby sprostać temu zadaniu, inżynierowie pracujący dla AON3D szczególną uwagę poświęcili, by uniknąć problemów związanych z naturalną kondensacją pary wodnej na soczewkach kamer oraz innych podzespołach robotów.

Ważne są także materiały – AON3D stawia przede wszystkim na tworzywa takie jak, Ultem, PEKK. A także PEEK. W połączeniu z drukarką AON M2+ są one w stanie z powodzeniem sprostać zarówno ogromnym wahaniom temperatur sięgającym od -173 °C do 127 °C, a także promieniowaniu niemal tysiąckrotnie przekraczającemu poziom naturalnie występujący na naszej rodzimej planecie. Materiały są także niepalne i wysoce odporne na wibracje akustyczne dochodzące do 180dB.

„W 1969 roku lądowanie na Księżycu było szczytowym osiągnięciem ludzkiej technologii. Powrót 52 lata później z pomocą druku 3D udowadnia gotowość tej technologii do zrewolucjonizowania metod produkcyjnych poza zakres szybkiego prototypowania” – dodaje Kevin Han, prezes AON3D.