Przy dzisiejszych rosnących cenach paliwa każdy chciałby móc przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym litrze paliwa. Podobne marzenie ma ekipa Iron Warriors, która od trzech lat bierze udział w wyścigu Shell Eco-Marathon.

Shell Eco-Marathon

Wyścig Shell Eco-Marathon jest organizowany przez firmę Shell Oil Company od 1939 roku i polega on na zaprojektowaniu i zbudowaniu innowacyjnych, ekologicznych pojazdów, które będą w stanie przejechać jak największą ilość kilometrów zużywając do tego celu tylko jeden litr paliwa. Innymi słowy, chodzi o zbudowanie pojazdów z możliwe jak najmniejszym spalaniem. A wszystko zaczęło się od tego, gdy kilku pracowników spierało się o to, który z nich będzie w stanie przejechać najdłuższy dystans na takiej samej ilości paliwa.

Iron Warriors i ich “EkoStrzała”

W wyścigu od trzech lat udział bierze polska ekipa studentów z Politechniki Łódzkiej – Iron Warriors, która pracuje nad projektem SKN Miłośników Motoryzacji: super oszczędnym bolidem EcoArrow. W roku 2013 na wyścigu zaprezentowali bolid EcoArrow I, a rok później EcoArrow II. W bieżącym roku zespół skupił się na udoskonaleniu bolidu z roku 2014. Co ciekawe, poza studentami wydziału mechanicznego i elektrycznego w drużynie można spotkać również chemików, informatyków, a nawet architektów.

Ekipa Iron Warriors w Rotterdamie

Ekipa Iron Warriors w Rotterdamie

Bolid z drukarki 3D

Zespół Iron Warrior osiągnął najlepszy wynik wśród innych ekip z Polski. Ich bolid jest w stanie przejechać 640 km/l i jest on bliski do rekordu Polski wynoszącego 659 km/l, który został ustanowiony 4 lata temu przez drużynę SKAP z Politechniki Warszawskiej. Jednak jest jedna rzecz, która wyróżnia ich na tle innych drużyn – ich bolid składa się z elementów wydrukowanych w drukarce 3D. W tym celu użyta została drukarka M200 polskiego producenta – Zortrax. Wydrukowanie elementów bolidu pozwoliło na zmniejszenie wagi pojazdu nie zmniejszając przy tym jego wytrzymałości.

Bolid Iron Warriors w Rotterdamie

Bolid Iron Warriors w Rotterdamie

Zbudowany przez nas bolid pokonuje obecnie 640 km na litrze paliwa. Taki efekt udało nam się uzyskać m.in. dzięki zastosowaniu technologii druku 3D – powiedział Szymon Madziara, jeden z członków zespołu „Iron Warriors”. – Wykonane na drukarce 3D koło zębate, będące elementem przenoszącym napęd, jest nie tylko wytrzymałe, ale również trzy razy lżejsze, niż gdybyśmy zrobili je z aluminium. W celu zmniejszenia masy niektóre części znoszące duże obciążenia zostały najpierw wydrukowane, a następnie pokryte włóknem węglowym. Daje to niesamowite efekty i na pewno zostanie przez nas wykorzystane w kolejnym pojeździe, którego celem będzie przejechanie 1000 km na litrze benzyny – dodał Madziara.

Członkowie ekipy skromnie przyznają, że w przyszłym roku nie planują jeszcze stanąć na podium, ale ich następnym celem jest zbudowanie pojazdu, który przejedzie 1000km na jednym litrze paliwa.

Źródło: ironwarriors.pl; zortrax.pl